Dolegliwości

Poznaj przyczyny i dowiedz się jak sobie z nimi radzić

Choroba Haglunda-Severa / Apophysitis Calcanei

Należy do grupy martwic kości. Charakteryzuje ją powstanie podchrząstkowego pola martwiczego wywołanego niedokrwieniem tętniczym. Dotyczy najczęściej dzieci i młodzieży, dotyka częściej chłopców.

Symptomy

Objawy występują najczęściej u dzieci między 8-14 rokiem życia, zwykle podczas aktywności sportowych. Do najczęstyszych objawów można zaliczyć:

 • opuchlizna, ból, deformacja w tylnej części kości piętowej.
 • silny, pulsacyjny ból pięty,
 • ból pięty podczas dotyku/ucisku
 • powstawanie pęcherzy i zrogowaceń skóry na pięcie,
 • nasilenie objawów przy stosowaniu całkowicie zakrytego obuwia,
 • stan zapalny ścięgna Achillesa i/lub kaletki (drażnienie przez guz piętowy).

Geneza

Niedokrwienia i zaburzenia ukrwienia jądra kostnienia kości to bezpośrednia przyczyna jałowa martwicy pięty. Upośledzenie krążenia następuje w skutek zatorów, zakrzepów, niektórych farmaceutyków oraz nadużywania alkoholu. Pozostałe przyczyny:

 • przeciążenia wysiłkowe (np. sport),
 • urazy pięty,
 • noszenie nieodpowiedniego obuwia (za ciasne, za małe, z twardym zapiętkiem),
 • zaburzenia wzrostu kości piętowej,
 • umiejscowienie guzka na pięcie poniżej ścięgna Achillesa,
 • czynniki sprzyjające (płaskostopie, reumatoidalne zapalenie stawów toczeń układowy, predyspozycje genetyczne, zaburzenia gospodarki hormonalnej, nadwaga).

Leczenie

Leczenie zachowawcze:

 • Wkładki Vasyli Medical kontrolujące nadmierną pronację stopy, które stabilizują piętę.
 • ograniczenie wysiłku i redukcja obciążeń
 • neutralne, wygodne obuwie
 • farmakoterapia - NLP w postaci masci lub żelu, doraźnie zastrzyki sterydowe (nie więcej niż 3)
 • fizykoterapia: masaże, ultradźwięki, jonofereza z lekiem przeciwbólowym, krioterapia, inne

W przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów wymagane może być leczenie operacyjne.


Ćwiczenia

Rozciąganie i zwiększanie elastyczności ścięgna Achillesa oraz mięśnia brzuchatego łydkiBóle wzrostowe u dzieci

Jest to zespół uwarunkowań, które zwykle wywołane są u dzieci po jakiejkolwiek aktywności fizycznej.

Symptomy

Zwykle jest to ból odczuwalny w łydkach, nawet podczas nocnego odpoczynku.


Geneza

Struktura mięśniowa u dzieci generalnie jest bardziej elastyczna niż u dorosłych. Jednakże zwiększona aktywność zwykle powoduje u dzieci przeciążenia mięśni, a co za tym idzie odczuwalny ból.


Leczenie

Wkładki o najmniejszej twardości z serii Green Vasyli Medical delikatnie stabilizują kości i strukturę tkanek miękkich w stopach i łydkach u dzieci. Wkładki idealnie towarzyszą wzrostowi kości i delikatnie redukują przeciążenie mięśni.


Ćwiczenia

Rozciąganie łydki


Tzw. "halluksy" (paluch koślawy - hallux valgus)

Deformacja stopy powstająca na wewnętrznej stronie stopy, której towarzyszy krzywienie dużego palucha, a dokładniej bolesna deformacja przodostopia na poziomie I-szego stawu śródstopno –paliczkowego (MPT I).

Symptomy

Schorzenie trudno przeoczyć, gdyż głównym objawem jest widoczne wykoślawienie dużego palucha stopy. Objawy towarzyszące, szczególnie przy zaawansowanych stanach to:

 • podrażnienie, zaczerwienienie, ból w stawie MTP-I
 • widoczny guz w stawie MTP-I (duży paluch, po wewnętrznej stronie stopy),
 • zapalenie wysiękowe kaletki
 • narastające podwichnięcie stawu śródstopno-palcowego

Geneza

Choć istnieje wiele przyczyn powstawania palucha koślawego, to najczęstszą i bezpośrednią przyczyną jest zaburzenie prawidłowej ruchomości stawu skokowego dolnego w jego wszystkich trzech płaszczyznach. W rezultacie prowadzi to do przeciążeń i deformacji powodujących koślawość pierwszego promienia (palucha). Przyczyny pośrednie i sprzyjajace to:

 • stopa płasko-koślawa z utrwaloną pronacją (pronacja kości stępu)
 • uwarunkowania genetyczne,
 • noszenie nieodpowiedniego obuwia (szczególnie na wysokim obcasie),
 • nadwaga,
 • uraz,
 • wiotkość więzadłowa.

Leczenie

Leczenie zachowawcze:

 • Wkładki Vasyli Medical kontrolujące nadmierną pronację stopy, które stabilizują piętę, przywracają prawidłową ruchomośc stawu skokowego dolnego oraz mobilizują ruchomość pierwszego promienia (palucha).
 • opatrunki żelowe (doraźnie, tylko redukują ból/dyfkomfort)
 • neutralne, PŁASKIE, wygodne obuwie
 • farmakoterapia przeciwbólowa i przeciwzapalna (doraźnie)

W przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów wymagane może być leczenie operacyjne.


Ćwiczenia

Wzmacnianie i mobilizowanie palców stopy (np. za pomocą przyrządu FootGym)


UWAGA! MITY DOTYCZĄCE HALLUKSÓW!

 1. MIT: Halluksy są dziedziczne.
  Prawda: HALLUKSY NIE SĄ DZIEDZICZNE! Możemy odziedziczyć predyspozycje genetyczne, takie jak kształt powierzchni stawowych sprzyjające deformacji. Jednakże sama deformacja nie jest jednostką chorobową przenoszoną dziedzicznie.
 2. MIT: A jednak są dziedziczne, dziedziczą je przeważnie kobiety w lini żeńskiej (70% przypadków to kobiety).
  Prawda: Kobiety posiadają zwiększone predyspozycje do tej dolegliwości ze względu na wiotkość więzadłową często występującą u kobiet oraz noszenie wysokich obcasów.
 3. MIT: Jest wiele skutecznych sposobów na walkę z halluksami.
  Prawda: Niestety, jedyną możliwością pełnego wyleczenia schorzenia jest leczenie operacyjne. Leczenie zachowawcze może tylko zwiększyć komfort, zredukować ból ale przede wszystkim zatrzymać postępowanie deformacji.
 4. MIT: Aparaty korekcyjne (na noc, na dzień), opaski na halluksy, plastry, żelowe osłony i separatory pomagają i cofają deformację.
  Nic bardziej mylnego!!! Niestety zdecydowana większość podobnych produktów pogorszy stan palucha koślawego dodając dodatkowe obciążenia i rotację. Wyjątkiem są opatrunki i osłony, które zwiększają komfort, ale żadna z wymienionych metod nie leczy skutecznie halluksów! Skutecznym rozwiązaniem leczenia zachowawczego jest przywrócenie prawidłowej ruchomości stau skokowego dolnego w jego osiach. Można ten efekt uzyskać tylko za pośrednictwem specjalistycznej wkładki ortopedycznej, takiej jak Vasyli Medical.

Metatarsalgia

To ogólne określenie dolegliwości bólowych okolicy podeszwowej głów kości śródstopia

Symptomy

Zwykle powoduje piekący ból we wspomnianej okolicy podeszwowej. Czasami pacjenci opisują go jak odczuwalny guzek w tej części stopy. Ból ten się wzmaga podczas nacisku na głowy śródstopia.


Geneza

Stopniowe osłabienie tkanki występujące, gdy stopy poddawane są nadmiernej pronacji przez dłuższy czas, co w następstwie może powodować uszkodzenie nerwów oraz modzele pod głowami kości śródstopia.. Może to być spowodowane na przykład przez płaskostopie poprzeczne, podwichnięcie, zwichnięcie, proces zapalny w obrębie stawów środstopno-paliczkowych, nieprawidłową budowę anatomiczną głów kości śródstopia oraz przodostopia.


Leczenie

Leczenie zachowawcze:

Wkładki Vasyli Medical odciążają bolącą okolicę poprzez peloty metatarsalne i przywracają naturalną pozycję stopy oraz pomagają w odtworzeniu łuku poprzecznego stopy. Odpowiednio rozmieszczają siłę nacisku pomiędzy 5 głów kości śródstopia zapobiegając w ten sposób tworzeniu modzeli i powstawaniu piekącego bólu.

W przypadku, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektów wymagane może być leczenie operacyjne.


Ćwiczenia

Ćwiczenia na przodostopie


Nerwik Mortona

Schorzenie powiązane bardzo ściśle z metatarsalgią. Nerwiak Mortona pojawia się w miejscu gdzie nerw przechodzi pod wiązadłem łączącym kości palców (śródstopia) z przodostopiem. Najczęściej rozwija się między trzecim a czwartym palcem.

Symptomy

Powoduje symptomy podobne do metatarsalgii, ale może dodatkowo powodować drażnienie, uraz lub nadmierny ucisk odczuwalne między trzecim i czwartym palcem.


Geneza

Ciasne, wąskie obuwie nasila objawy - poprzez zgniatanie kości palców i uciskanie nerwów.


Leczenie

Leczenie zachowawcze:

 • Wkładki Vasyli Medical mogą być bardzo dobrym rozwiązaniem we wczesnym stadium nerwiaka. Równomierne rozmieszczenie wagi na głowach kości śródstopia oraz zapobieganie uciskom na nerwy może zapobiec przyszłym problemom lub problemom pooperacyjnym w momencie, gdy operacja w przypadku Nerwiaka Mortona jest wymagana
 • Lód
 • Noszenie szerszego obuwia w celu uniknięcia ucisku

Ćwiczenia

Ćwiczenia na przodostopie


Odciski i modzele

Schorzenie powiązane bardzo ściśle z metatarsalgią. Nerwiak Mortona pojawia się w miejscu gdzie nerw przechodzi pod wiązadłem łączącym kości palców (śródstopia) z przodostopiem. Najczęściej rozwija się między trzecim a czwartym palcem.

Geneza

Odciski i modzele pojawiają się wskutek nadmiernego tarcia na powierzchni stopy oraz zaniedbań w pielęgnacji, jak również noszenia uciskającego obuwia.


Leczenie

Stosowanie wkładek Vasyli Medical zaprojektowanych tak, aby kontrolować nadmierną pronację i utrzymywać właściwe ułożenie stopy w obuwiu oraz zapobiegać zbytniemu naciskowi głów kości śródstopia i zaginaniu paliczków.


Płaskostopie

Jest to deformacja stopy, która polega na obniżeniu lub całkowitym zaniku wysklepienia stopy. W przypadku płaskostopia dochodzi do zaniku łuków stopy, która staje się płaska i całą swoją powierzchnią przylega do podłoża

Geneza

Prawdziwa „płaska stopa” jest rzadko spotykana. Generalnie bowiem osoby z płaskostopiem cierpią na nie jako wynik nadmiernej pronacji. Nadmierna pronacja powoduje opadanie i wydłużenie łuków stopy, dając w ten sposób obraz na podobieństwo płaskostopia.

Płaskostopie generalnie wywołuje symptomy obolałych i zmęczonych stóp, aż po efekt ociężałych nóg i bóle w całym ciele.


Leczenie

Wkładki Vasyli Medical kontrolują nadmierną pronację chroniąc piętę przed złym ułożeniem w fazie chodu. Chronią także przed obciążeniami statycznymi i dynamicznymi, szczególnie przy współistniejącej wiotkości więzadeł i torebek stawowych.


Syndrom pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS)

Bardzo częsta kontuzja przeciążeniowa występująca u sportowców.

Symptomy

Pojawia się jako ostry, piekący ból z tkliwością dotykową w okolicy bocznej kolana (ok. 3 cm nad stawem), rzadziej w postaci bólu po zewnętrznej części sekcji biodrowej. Czasami zwykłe wchodzenie lub schodzenie ze schodów może pogorszyć ten stan. Ból zwykle ustępuje natychmiast w spoczynku, ale pojawia się znów przy poruszaniu się.


Geneza

Nadmierna pronacja powoduje wewnętrzną rotację piszczeli, która w efekcie powoduje zmianę położenia pasma biodrowo-piszczelowego względem części dystalnej (dalszej) kości udowej, (a konkretnie względem kłykcia bocznego kości udowej) co powoduje ból, ograniczenie ruchomości i stan zapalny.


Leczenie

 • WWkładki Vasyli Medical kontrolujące wewnętrzną rotację piszczeli oraz rotację stawu kolanowego i biodrowego co w efekcie obniża siły trakcyjne i trące oddziaływujące na pasmo biodrowo-piszczelowe.
 • Lód

Ćwiczenia

Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające pasmo biodrowo-piszczelowe


Zapelenie ścięgna Achillesa

Powszechnie występująca kontuzja u sportowców.

Symptomy

Ostry dokuczliwy ból nad piętą w dolnej części łydki oraz opuchlizna.


Geneza

Zbytnie obciążenie ścięgna. Gorsze ukrwienie struktury mięśniowo-ścięgnistej (wraz z wiekiem) oraz zbytnia muskulatura, a także nieodpowiednie obuwie.


Leczenie

 • Zapobieganie nadmiernej pronacji poprzez zastosowanie Wkładek Vasyli Medical
 • Zmniejszenie obciążenia treningowego
 • Lód (okłady 3xdziennie po 15 minut)
 • Całkowite zaprzestanie treningów

Ćwiczenia

 • Rozciąganie ścięgna Achillesa (W pozycji z wyprostowanymi nogami stajemy na stopach opartych śródstopiem na krawężniku)
 • Rozciąganie łydki (W pozycji na krawężniku opuść pięty w dół i wytrzymaj w tej pozycji na każdą nogę 20-25 sekund)

Zespół bólu rzepkowo-udowego (PFPS)

Zespół bólu przedniego przedziału kolana - Zespół bólowy przedniego przedziału kolana jest bólem dotyczącym przedniej części kolana i może się pojawiać gdy rzepka kolana porusza się po innym torze niż powinna.

Geneza

Zwiększona wewnętrzna rotacja piszczeli jest bezpośrednio związana z nadmierną pronacją co powoduje odmienne niż naturalne poruszanie się rzepki. Chrząstka zostaje osłabiona, co powoduje ból i opuchnięcie, które może lokalizować się pod lub za rzepką zwłaszcza przy wzmożonym ruchu jak na przykład bieganie. Czasami dochodzi też do osłabienia VMO, czyli mięśnia obszernego przyśrodkowego. VMO należy do grupy przedniej mięśni uda i uformowany jest na podobieństwo łzy. Miesień ten przechodzi przez staw kolanowy dlatego odgrywa kluczową rolę w jego stabilizacji.


Leczenie

 • Leczenie zwykle skupia się na uśmierzeniu bólu i zachowaniu równowagi struktury tkanki miękkiej. Zwykle też ból kolana związany z nadmierną pronacją bardzo szybko zanika przy zastosowaniu Wkładek Vasyli Medical. Wkładki idealnie odwzorowują naturalny odcisk stopy i stabilizują piętę, a co za tym idzie zmniejszają nadmierna pronację stawu skokowego i w ostateczności hamują rotację piszczeli.
 • Lód (15 minut, 3-4 x dziennie)
 • System strojenia nerwowo-mieśniowo-szkieletowego
 • McConnell Taping

Ćwiczenia

 • Wzmocnienie mięśnia czterogłowego, zwłaszcza mięśnia VMO
 • Rozciąganie mięśnia czterogłowego i ścięgna udowego

Zespół bólowy lędźwiowo-krzyżowy (LPB)

Napięcie mięśniowe w części lędźwiowej powodujące ból dolnej części pleców.

Symptomy

Pacjent skarży się na tępy ból i usztywnienie okolicy lędźwiowej. Dłuższe stanie bądź niezmienna pozycja siedząca może tylko nasilić ból.


Geneza

Wszystko zaczyna się od nadmiernej pronacji piszczeli i uda co może wpływać na przodopochylenie miednicy i przesunięcia środka ciężkości, zwiększając wewnętrzną krzywiznę odcinka lędźwiowego (lordoza lędźwiowa) i napięcie mięśniowe w okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Górna cześć ciała reaguje na zespół bólowy rozwijając kifozę patologiczną. Wszystko to w następstwie obniża pionową odległość stopy od podłoża tworząc efekt krótszej nogi oraz rotację bioder.


Leczenie

 • Wkładki Vasyli Medical zmniejszając nadmierną pronację oraz kontrolując wewnętrzną rotację piszczeli i uda, ograniczają wysunięcie miednicy do przodu, co w następstwie zapobiega napięciu mięśniowemu pasa lędźwiowo-krzyżowego
 • Korekcja wad postawy (siedzenie, stanie oraz chodzenie z wyprostowanym kręgosłupem)
 • Nastawienie kręgosłupa przez wykwalifikowanego fizjoterapeutę

Ćwiczenia

 • Korekcja postawy (podniesiona głowa, ramiona skierowane ku dołowi, szyja wyprostowana i oczy skierowane w jeden punkt, napięte mięśnie brzucha)
 • Uniesienia przedniej części ciała z nogami i miednicą ułożonymi płasko na podłożu (odmiana pompek)
 • Rozciąganie dolnej części kręgosłupa i mięśni grupy tylnej uda

 

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z nami.